Äkta Soya ?

Äkta Soya ?

0 gillar 0
Fråga:
Hej!
Läste en fråga som du har svarat på som gäller soya. Jag har en äkta soya som innehåller vete. Du skrev att glutenintoleranta kan äta äkta soya. Kan min son äta den soyan då?
Äkta Soya ?
Svar:
När det gäller Äkta Soya ?. Det står att ingredienserna är vete, soja, salt och vatten och det är den jag talar om.
Är det glutenintolerans går det bra att använda den. Är det veteallergi är det inte säkert att det går.
Det finns också sojasås som är gjord enbart på soja och den heter Ketjap Benteng.
Med vänliga hälsningar
Äkta Soya ? är skrivet av Lottie Svensson , svaret är granskat av Dietist Louise Malmberg
 Gilla 
 Skriv ut 
Kommentarer


Skriv din åsikt om Äkta Soya ?


© 1999 - 2019 (20 år) | © Allergimat.com | Om Allergimat » | Annonsera » | Kontakta oss » | Decade