Senaste inläggen
Skriv ett inlägg
Mina inlägg
Gluten och Vete
Mjölk och laktos

Paradis ask glutenfri???

Paradis ask glutenfri???

Svara på ämnet ››
Skriv nytt ämne ›› | Visa forumet Gluten och vete ››
Av    Paradis ask glutenfri???
jenny beckmann    

Paradis ask glutenfri???


Nån som vet om paradis och aladin askarna innehåller gluten??

Paradis ask glutenfri??? 

Annons   
Mona Arvidsson    
Alladin och Paradis kan innehålla spår av vete. Jag brukar äta chokladen och märker ingenting, men jag är absolut inte känslig heller.



Julia    
Finns glutenfri choklad på www.allergico.se Jättegod med olika smaker och former. Chokladen är även nötfri, äggfri och viss även sojafri och mjölkfri.



Karoline Zier    
Har ringt och frågat och fick följande svar:

I Trillingnöt, Cocos-kola, Körsbär i Likör, Ägglikör, Mjuk Toffee, Gräddnougat och Romrussin ingår inte maltextrakt i receptet.
De som innehåller cornflakes (maltextrakt) är: Likörtryffel mörk och ljus, Pärlnougat, Trofenougat, Nöttryffel, Höstnougat, Apelsintryffel, Mandeltryffel, Tryffel.
Det kan finnas spår av bl a vete i alla praliner, detta på grund av att alla praliner tillverkas på samma linje.



Skriv ett svar:
För att infoga en länk skriv: [a]www.länken.se[/a]

 Nya inlägg i forumet

  Nya inlägg i forumet Av Svar Tid
Inga inlägg skrivna ännu. Skriv gärna det första :)
Skriv ett nytt inlägg ››

© 1999 - 2018 (19 år) | © Allergimat.com | Om Allergimat » | Annonsera » | Kontakta oss » | Decade