Vetestärkelse?

Vetestärkelse?

4 gillar 1
Fråga:
Hej det är Lottie igen som skriver.
Jag blir inte riktigt klok på det här med vetestärkelse. Min son tål inte gluten.

Om det står vetestärkelse på leverpastej kan min son äta det då?

Om det står vete på någon produkt kan han äta det då.

Vad är det för skillnad?

Vetestärkelse?
Svar:
När det gäller Vetestärkelse?. Det är lite snårigt, men så här är det:
Vetestärkelsen i glutenfria produkter är en så kallad A-stärkelse, alltså under de tillåtna gränsvärdena för gluteninnehåll för bruk i glutenfri mat. Om stärkelsen är från vete måste detta deklareras.

Står det stärkelse på en vanlig produkt kan det vara majs-, potatis-, eller vetestärkelse. Den vetestärkelsen är en så kallad B-stärkelse som kan innehålla upp till ca 2% gluten, alltså över gränsvärdet för glutenfri mat. Sedan beror det på hur mycket stärkelse det är och hur mycket det blir i den färdiga produkten.

Står det vete betyder det att det är vanlig vete med hela gluteninnehållet och alltså inte lämpligt. Ett undantag är sojasås, där det är en långtidsjäst produkt och Livsmedelsverket har analyserat sojasåser och inte funnit något gluten i dem. Så de äkta sojasåserna t ex kikkoman kan Du använda.

Här kan du läsa mer om vetestärkelse:
Om stärkelse och Vetestärkelse
Modifierad vetestärkelse
Testa vetestärkelse
Vetestärkelse? är skrivet av Lottie Svensson, svaret är granskat av Dietist Louise Malmberg
 Gilla 
 Skriv ut 
Kommentarer
2015-11-11  Kath A-S
Vetestärkelse är ett otyg. Jag tål inte någon vetestärkelse ... inte heller s.k. glutenfri.

© 1999 - 2019 (20 år) | © Allergimat.com | Om Allergimat » | Annonsera » | Kontakta oss » | Decade