Faktablad
Information & tips
Om Gluten
Om Laktos
Frågor och Svar
Länkar

Gluten i Julmust eller Påskmust?

Annons...

Gluten i Julmust eller Påskmust?

1 gillar 3
Gluten i Julmust eller Påskmust?

Gluten i julmust eller Påskmust?

I julmust ingår bland annat aromämnen från malt eller maltextrakt. Malt framställs vanligtvis från sädesslaget korn som innehåller gluten. Livsmedelsverket har vid flera tillfällen undersökt julmust av olika fabrikat, men inte kunnat hitta gluten. Livsmedelsverket har även analyserat det maltextrakt som används vid framställning av de flesta julmustsorter. Inte heller i maltextraktet påvisades gluten.

Det finns dock de som upplever att dom inte tål julmust, men frågan är om det har med gluten eller något annat att göra. Någon har även rapporterat att julmust från Ica 2009 hade deklarerat gluten.

Uppdatering 2013-03-25
Livsmedelsverket har igen undersökt glutenhalter i 8 julmuster, 48 öl och 2 svagdrickor. I sex julmuster fanns inget gluten och i de övriga två var halten lägre än gränsvärdet för ”glutenfritt”, 20 milligram per liter. Halten av gluten i öl varierade, delvis beroende på vilka sorters spannmål som används. En fjärdedel av de undersökta ölen hade halter runt eller under gränsvärdet.
Gluten i Julmust eller Påskmust? uppdaterades 2013-03-25
Gluten i Julmust eller Påskmust? Gilla 
 Skriv ut 
Kommentarer
2013-12-25, 16:09:55  Kristina Lönnqvist
Vilka märken var då godkända???
2013-11-25, 22:04:08  Lena Friberg
Ett mycket godare alternativ till julmust är enbärsmust från Svenskt mathantverk. Säljs nu på Ica Maxi (iallafall i Haninge, Stockholm).
2012-11-29, 19:38:03  Emelie gullming
finns de soja i julmust?


© 1999 - 2018 (19 år) | © Allergimat.com | Om Allergimat » | Annonsera » | Kontakta oss » | Decade

mytaste.net